Birce Bingöl, psikoloji lisans eğitimini Özyeğin Üniversitesi’nde yapmıştır. Yüksek lisans eğitimini 2019 yılında Özyeğin Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi Programı’nda tamamlamıştır. Yüksek lisans tezini “Ortak Faktörlerin Çift ve Aile Terapisi Seanslarında Deneyimlenen Önemli Anlardaki Rolü” üzerine yapmıştır. 2017 yılında ICEEFT (International Center for Excellence in Emotionally Focused Couples Therapy) tarafından onaylı ve Kyriaki Polychroni’nin eğitmenliğinde Duygu Odaklı Çift Terapisi Sertifika Programı’nda süpervizyon aşamasındadır.

Bugüne kadar ÖzüÇam, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, Galip Öztürk Sevgi Evleri gibi çeşitli kurumlarda bireysel çift ve aile psikoterapi çalışmalarını sürdürmüştür. Şu anda Mita Psikoloji ve Mondo Psikoloji bünyesinde psikoterapi hizmeti vermeye devam etmektedir.

Çalışma alanlarından bazıları: İlişkisel Zorluklar, Aile İçi İletişim, Çocukluk ve Ergenlik Dönemi Sorunları, Ebeveynlik Konuları, Evlilik Öncesi Danışmanlık, Çift İlişkisinde İletişim Sorunları, Ayrılık, Boşanma ve Yeniden Evlenme, Cinsel Problemler, Sağlık Sorunlarına Psikolojik Destek, Aile İçi Çatışma ve Şiddet, Yalnızlık ve Öz Güven Sorunları, Depresyon ve Kaygı, Sosyal İlişki ve Uyum Problemleri, Sınav Stresi, Öfke Problemleri, Doğum Öncesi, Gebelik Sürecinde ve Doğum Sonrası Destek gibi konuları içermektedir.

Tropical Plants